Search for content, post, videos

Hakkımızda

2013 yılının Ekim ayında Mums kapılarını açtı. O dönemde Karaköy henüz kalabalığın dikkatini çekmemiş, bir kaç bohemin mutlu mesut takıldığı bir semtti. Komşulardan Bej, Karabatak ve Ops Cafe bir süre önce açılmış, Mana ve Dem ise Mums ile aynı zamanda Karaköy’e merhaba dedi. Böyle sakin bir ortamda başlamak bizim işimize geldi. Bu sektörden gelmeyen ben, “kervan yolda düzülür” sözünü benimseyerek açtım Mums’ı. Kahvaltı, bir kaç salata, sandviç, tatlı ve kahveden oluşan bir menüyü oluşturarak altından kalkabileceğimize inandım. Ancak işler pek beklediğimiz gibi olmadı. O sene hava bakımından gördüğüm en güzel Ekim ayını yaşadı İstanbul. Karaköy de bir anda dolup taşmaya başladı. Mutfakta deneyimli bir şefimiz olmasına rağmen tecrübesizliğimiz kendini sürekli gösterdi. Geriye baktığımda, en rezil anım Avrasya Maratonu’nun olduğu bir Pazar gününe ait. O dönemde ben bazen serviste dururdum, bazen ise kahve makinesinin başında. Annem ise ihtiyaca göre bulaşığa veya servise destek oluyordu. O gün beklentimizin çok üzerinde bir yoğunluk yaşandı ve annem servise geçti. Yakışıklı bir beye kahveyi servis ederken kazara kahveyi çıplak bacağının üzerine döktü. Sonra bir peçeteyle bacağındaki kahveyi silmeye kalkıştı. Aynı bey tuvalete giderken annem bulaşık makinesinin kapağını bacağının üstüne düşürmeyi başardı (Mums’ın eski halini hatırlayanlar bilirler. Tuvalete girebilmek için bulaşık makinesinin yanından geçmeleri gerekmekte.). O zaman bu olay biraz sinirlerimi bozmuştu ancak şimdi düşündükçe gözlerimden yaşlar akıyor.

İnanılmaz bir tecrübesizlikle başladığımız bu serüvenin ilk etabını Eylül 2017’de tamamladık. Ekim 2017’de, üç haftalık sıkı bir tadilatın ardından Mums, yenilenmiş yüzüyle tekrar kapılarını açtı. Eskiden, ev tipi mutfakta yapımı kolay ve hızlı kolay atıştırmalıklar çıkarken, yeni mutfak sayesinde, fish&chips’ten bonfileye, burgerden karidesli sandviçe geniş yelpazede seçenekler sunmaya başladık.

Bir anne-kızın kurduğu sevimli ve acemi bir cafe olarak başlayıp kendi brioche, ekşi mayalı ve hamburger ekmeklerimizi yaptığımız, hatta başka işletmelere verdiğimiz, soğan çorbası ve hindistan cevizi soslu karides gibi havalı lezzetler sunduğumuz bir işletme olduk. Sayenizde rüya gibi bir dört yıl geçti. Hikayenin devamını beraber şekillendirmek dileğiyle.